Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 17:42 Bu haber 698 kez okundu
 
AK Parti Sözcüsü Ünalʹdan flaş ittifak açıklaması
SİYASET Haberi


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal,  Ülke TVʹde katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

 

 AK Partiʹnin demokratikleşme  hedeflerinden  sapmanın asla söz konusu olmadığını belirten Ünal, bir yandan terör örgütleri ile  mücadele edildiğini diğer yandan küresel dünyaya özgü hızlı hareket eden, hızlı  karar veren, esnek davranan ve hızlı pozisyon değiştirebilen bir idari mekanizma  kurmaya çalıştıklarını söyledi.  Terörle mücadelede, demokrasi ve özgürlüklerinin korunması için güçlü  bir şekilde mücadele edildiğini bu nedenle sınır ötesinde de terörü kaynağında  kuruttuklarına değinen Ünal, muhalefeti eleştirdi.

 

Ünal, "Biz bunu yaparken , bunu yapan hükümete bırakın teşekkür etmeyi terör örgütlerinin  yanında yer aldılar. PYDʹnin yanında yer aldılar, PYD ve PKK ile ilgili  söylediklerini biliyoruz." dedi. Ünal, AK Parti ve MHP arasında yapılan seçim ittifakının sorulması  üzerine, şöyle devam etti: "Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi, Allah aşkına bugüne kadar hiçbir zaman  çözümün yanında olmuş mu? Milletin ihtiyaçlarının, hassasiyetlerinin yanında  olmuş mu? Hayır. Şimdi Sayın Devlet Bahçeli dün şunu demiştir, bunu demiştir. Ama  bugün ne yaptığına bakmak gerekir. 15 Temmuz sonrası Sayın Devlet Bahçeli, büyük  bir sorumluluk örneği göstererek, meselenin çözümüne dair her türlü katkıyı  vereceğini söylemiş ve sözünde de durmuştur.

 

Kemal Kılıçdaroğluʹda 15  Temmuz’dan sonra her türlü katkıyı vereceğini söylemiş ve Yenikapı ruhunun bir  parçası olma yönünde adımlar atmış ama 3 gün sonra, FETÖʹnün uluslar arası alanda  seslendirdiği ʹkontrollü darbeʹ, ʹtiyatroʹ ifadelerini içeride kullanmaya  başlamıştır. Şimdi burada baktığımız zaman açık ve net gözüken bir şey var.  Cumhur ittifakı ve milli mutabakat hangi öncelikler etrafında? Biz eğer bugün  Afrinʹdeysek, biz dün Fırat Kalkanı harekatını gerçekleştirdiysek, biz bugün  terörle mücadele konusunda kararlı, iradeli bir duruş sergiliyorsak, içeride  siyasi istikrarı sağlıyorsak, bu yüksek bir millet desteğinden kaynaklanıyor." 

 

Ünal, CHPʹnin 19. Olağanüstü Kurultayıʹnda Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğluʹnun sözlerinin hatırlatılması üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:  "Kemal Kılıçdaroğlu ile dizayn edilmek istenen siyaset olmadı,  tutmadı. Kılıçdaroğluʹnun bildiği tek bir yöntem var, o da hakaretin, yalanın ve  iftiranın her seferinde biraz daha dozunu artırmak. Kılıçdaroğlu konusunda  Türkiyeʹde siyaseti yıllardır dizayn edenler ve bugün hala etmeye çalışanlar,  Kılıçdaroğlu konusunda ısrarcı oldukça sorun daha da büyüyor. İşte tüzük  kurultayını izlediniz, onun öncesindeki 36. Kurultaylarında yaşananları gördünüz.  Parti içerisinde demokrasinden bahsedenlerin, demokrasi ile bir ilgileri  olmadığını gördük hep beraber. Delegeyi tehdit eden, milletvekilini tehdit eden  ve bu tehditlerle de yetinmeyen."   "Kılıçdaroğluʹnun hakaret ederek, yalan söyleyerek ve iftira ederek  parti içinde oluşturduğu diktatörlüğü örtmeye çalıştığını, 8 defa seçim kaybetmiş  bir adam olduğunu" ifade eden Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün dokuzuncu seçimi kaybetmeye hazırlanırken, kalkıyor, bu ülkede  her iki yılda bir seçime girmiş, milletin teveccühünü kazanmış, yüzde 52 oy  almış, her iki kişiden birinin onayını almış Tayyip Erdoğanʹa ʹdiktatör  bozuntusuʹ diyorsa, böyle bir genel başkana ben, ʹgenel başkan müsveddesi derimʹ.  Çünkü bu yapılanların siyasetle, ahlakla, insanlıkla ve hukukla ilgisi yok. Siz  bu milletin seçtiği bir lideri sevmeyebilirsiniz ama saygı duymak zorundasınız."

 

 Ünal, OHAL sayesinde alınan tedbirler ve terörle mücadeleye verilen  öneme işaret ederek, "Terörle mücadele ettiğimiz alanda kimin eli kimin cebinde  belli değil. Yani her gün dengelerin değiştiği, Rusyaʹnın, İranʹın, Amerikaʹnın  ve diğer ülkelerin orada her an dengeleri değiştirebileceği bir ortamda Türkiye,  çok başarılı bir terörle mücadele operasyonu sürdürüyor ve sonuca da son derece  yaklaşmış durumda." dedi. Ünal, OHALʹin uzatılmasının sorulması üzerine şunları kaydetti: "Ben bir siyasetçi olarak oturup bu işin siyasi retoriğini kurabilirim  ama bunun siyasi retoriğini kurmak ve bu meseleyi siyasi istismar meselesi haline  getirmek sorunu çözmüyor. Orada bir mevcut durum analizi yapılması, risklere,  tehditlere bakılması, dolayısıyla olağanüstü halin bitip bitmediği, siyasetin  karar vereceği bir şey değil. Bir siyasetçi keyfi olarak olağanüstü halle ülkeyi  yönetir mi? Ki biz gelir gelmez ilk yaptığımız neydi? Bölgedeki, Güneydoğu  Anadolu ve bölgede olağanüstü hali hemen kaldırdık.  Biz olağanüstü halden memnun değiliz ki. Yani olağanüstü hal bir  zorunluluk ve kaçınılmaz olarak ülkenin bu türbülanstan çıkması için bir siyasi  istismar meselesi ya da bir siyasi retorik değil, Milli Güvenlik Kurulu ve  devletin ilgili kurumlarının kaçınılmaz olarak bir mevcut durum analizi sonucunda  verilen bir karardan bahsediyoruz."
 

Kaynak:Milliyet.com.tr

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: AK, Parti, Sözcüsü, Ünalʹdan, flaş, ittifak, açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı