Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 10:23 Bu haber 943 kez okundu
 
Altın fiyatları rekor tazeledi!
EKONOMİ Haberi


Altın fiyatlarının yükselişi devam ediyor. 24 ayar has altın gram fiyatı bir ay içinde %5 gibi bir yükseliş gösterdi.

 

Yatırımcılarının yüzünü güldüren altın fiyatları, düğün sezonu yaklaşırken hediye alacak ve düğün alışverişi yapacak olan vatandaşları ise üzdü. 22 Ayar bilezik, çeyrek altın, yarım altın, tam altın gibi madenlerin sezonu olarak adlandırılan yaz sezonu henüz gelmeden altın fiyatları tavan yaptı.

Cumhuriyet Altınları ve Çeyrek Altın Altın denildiğinde ülkemizde akla ilk gelen altın çeşidi çeyrek altındır. İnsanların yatırım yapacağı zaman, düğün veya davete katılacağı zaman, kısacası altın hediye edilmesi gereken her toplumsal birleşmede insanların aklına ilk gelen altın çeşididir.


Peki, çeyrek altın neye denir?  Cumhuriyet Altını Nedir? Türkiye Büyük Millet Meclisi Kararı ile standartları belirlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden, para yerine geçebilen ve üretme- basma yetkisi sadece Darphane kurumunda bulunan altın çeşididir. Cumhuriyet Altını basma yetkisi sadece Darphane kurumundadır. Bunun yasal dayanağı; ‘1738 Sayılı TBMM Kararı ve 234 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ ile sağlanmıştır.

 

Cumhuriyet altını çeşitlerine bakacak olursak; 10 farklı çap ve ağırlıkta altın çeşidi bulunmaktadır. Cumhuriyet altınları, öncelikle sikke(kalın) ve ziynet(ince) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Beşlik, ikibuçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten oluşarak toplamda 10 farklı çap ve ağırlıktan üretilir. Cumhuriyet Altınlarının tüm bu çeşitleri 22 ayarda üretilmektedir. Bu sebeple fiyatları hesaplanırken 22 ayar altın fiyatlarından faydalanılır. Çeyrek Altının Gramı Nedir? Çeyrek altın Cumhuriyet altınının bir çeşididir. Çeyrek altın, genel olarak iki gruba ayrılmaktadır: sikke ve ziynet çeyrek altın. Halk arasında bunlara küçük altın da denmektedir. Çeyrek sikke altın 1,804 gram iken; ziynet çeyrek altın 1,754 gramdır.

Genelde toplumsal birleşmelerde hediye olarak taktığımız çeyrek altın ziynet grubundaki çeyrek altındır. Bu altınların bir yüzünde kaligrafik yazı ile ‘Türkiye Cumhuriyetiʹ ibaresi ile basıldığı tarih, diğer yüzünde ise Atatürk’ün resmi ve kenar süslemesi ile süslenmiştir. Kenarları ise eğiktir ve tırtıklıdır. Bu tırtıklar cumhuriyet altınlarının eğelenip eski bir dolandırıcılık yöntemi ile gramının hafifletilmemesi için yapılmıştır. 

 

REKLAM

Kaynak: Editör: Onur KESER
 
Etiketler: Altın, fiyatları, rekor, tazeledi!, ,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı