Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 16:41 Bu haber 596 kez okundu
 
Bornova’da Kurtuluş coşkusu
BORNOVA Haberi


İzmir’in Kurtuluş günü  9 Eylül’ün coşkusu Bornova’yı erken sardı. Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının İzmir’e ilk girdiği yer olan Bornova’da, Bornova Belediyesi’nin etkinlikleri Çamdibi’nde başladı. Binlerce Bornovalı, ellerinde Türk bayrakları ile Yıldırım Beyazıt İlkokulu önünden Çamdibi Atatürk Parkı’na yürüdü. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Türk süvarilerinin 9 Eylül’de İzmir’e girişini hatırlatarak “O Günkü gibi coşku ve heyecanla yürüdük. Daha aydınlık bir gelecek için hep birlikte yürümeye devam edelim” dedi.

9 Eylül coşkusu Bornova’yı erken sardı. Bornova Belediyesi’nin üç gün sürecek İzmir’in Kurtuluş Günü kutlamaları Çamdibi’nde başladı. Binlerce Bornovalı Yıldırım Beyazıt İlkokulu önünden başlayan kortejde buluştu.

 

Elerinde Türk bayrakları ile Çamdibi Atatürk Parkı’na yürüyen vatandaşlar, zafer şarkılarını hep bir ağızdan söyledi. Sloganlar atarak Atatürk’e ve Cumhuriyet’e olan bağlılığını haykırdı. Başkan Atila da kortejde vatandaşlarla birlikte yürüdü.

 

Kortejin ardından ise saat 21.00’de Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Balkan Türküleri Yorumcusu Havva Karakaş, vatandaşlarla buluştu. Sevilen Sanatçı birbirinden güzel Balkan ezgilerinin yanısıra Kurtuluş Destanı’nı anlatan türküleri ve marşları da başarıyla seslendirdi.  Doğup büyüdüğü yerde sahne alan Karakaş, 40 yıllık sanat yaşamında ilk kez bu kadar büyük heyecan yaşadığını söyledi. Sanatçıya alanı dolduran binlerce Bornovalı eşlik etti. İZFEM (İzmir Folklor Eğitim Merkezi) ekibi, Üsküp Yöresi oyunlarıyla geceye ayrı bir renk kattı.

 

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine sonsuza kadar sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. Yıldırım Beyazıt İlkokulu’ndan Çamdibi Atatürk Parkı’na yaptıkları yürüyüşü Türk süvarilerinin 9 Eylül’de İzmir’e girişine benzeten Başkan Atila, “O günkü gibi coşku ve heyecanla yürüdük. Daha aydınlık bir gelecek için hep birlikte yürümeye devam edelim. Bornova’nın, İzmir’in, Türkiye’nin kurtuluş günü kutlu olsun. Büyük Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

 

Kutlamalar Aşık Veysel ve Belkahve’de devam edecek 

 

8 Eylül Cumartesi günü Bornova Merkez’de yapılacak olan kutlamalar ise saat 20.00’de başlayacak. Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak Bornovalılar Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’na yürüyecek. Saat 21:00’de Sanatçı Ege, İzmir’in Kurtuluş Günü’ne özel repertuvarı ile hayranları karşısına çıkacak.

 

9 Eylül günü ise Atatürk’ün kurtuluş öncesi İzmir’e ilk baktığı nokta olan Belkahve’de resmi törenler düzenlenecek. Sabah 10:00’da Bornova’da bulunan 9 Eylül Şehitliği önüne çelenk koyma ile başlayacak olan törenler 10:30’da Belkahve’de devam edecek. Ata Anı Evi önünde yapılacak olan etkinliklerde halk oyunları gösterisi, şiir dinletisi ve TSM Korosunun “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konseri yer alacak.

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Bornova’da, Kurtuluş, coşkusu,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı