Haber Detayı
15 Şubat 2018 - Perşembe 20:06 Bu haber 899 kez okundu
 
Hendek kahramanları Afrin’e sevk edildi
GÜNDEM Haberi


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusuʹnun (ÖSO) Afrinʹin Ömer Simo ve Arşali köylerini terör örgütü PYD/PKKʹdan temizlemesinin ardından Cinderesʹdeki PYD/PKKʹlı teröristlerle aralarında 500 metreden az bir mesafe kaldı. Stratejik öneme sahip Cinderesʹde meskûn mahal çatışmalarına hazırlanan TSK, bölgeye daha önce Sur, Cizre ve Nusaybinʹde kent savaşına katılan çok sayıda tecrübeli asker sevk etti.

 Zeytin Dalı Harekâtıʹnın 26ʹncı gününde güney cephesinde de hareketli dakikalar yaşanıyor. Cinderesʹe yürüyen Mehmetçiğe destek vermek için güney cephesinden kara harekâtına başlayan ÖSO savaşçıları, yıllardır kapalı olan İdlib-Afrin yolunu açtı. Deviye köyüne doğru ilerlemeye devam eden ÖSO savaşçıları, güney hattından ilerleyerek Cinderes kuşatmasını tamamlayacak.  Şeyh Horoz’a ateş yağmuru sürüyor  

Zeytin Dalı Harekâtı ile Afrinʹe 3 koldan birden ilerleyen TSK öncülüğündeki ÖSO askerleri, batı cephesinde Racu Beldesiʹne bağlı Qudah Kivi ve Badu köyüne operasyon düzenledi. Teröristlerle sıcak çatışmaların yaşandığı bölgede TSK öncülüğündeki ÖSO savaşçıları, Qudah Kivi köyünü temizlemeyi başardı. TSK ve ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki 36ʹsı köy 14ʹü de stratejik dağ veya tepe olmak üzere 54 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

Burseya Dağı’nda patlayıcı temizliği "RACUʹYA GİRECEĞİZ" Fatih Sultan Mehmet Tümeni Komutanı Ahmet Fatih, "TSKʹnın desteğiyle iki köye operasyon düzenledik. Şimdilik her şey bizim istediğimiz gibi gidiyor. Qudah Kivi köyünü teöristlerden temziledik. Kısa bir süre içerinde diğer köyleri de temizleyip Racuʹya gireceğiz" dedi. TSK tarafından yapılan açıklamada ise "Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 485 olmuştur" denildi. Açıklamada 14 Şubatʹta 46 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı. Kilis-Hatay hattının Suriye kesimindeki Şeyh Horoz bölgesi ve çevresinde tespit edilen terör örgütü PYD/PKKʹya ait hedefler, fırtına obüsleri, çok namlulu roketatar ve tanklarla ateş altına alındı. Afrinʹe askeri araç ve personel sevkıyatı dün de aralıksız devam etti.(Milliyet )

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: , Hendek, kahramanları, Afrin’e, sevk, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı