Haber Detayı
20 Eylül 2018 - Perşembe 13:38 Bu haber 428 kez okundu
 
Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Hayır
YAŞAM Haberi


Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Hayır

 

Herkesin bildiği ve gördüğü, korku filmi gibi izlediği, belki yüzlerce yıldır süren kadına şiddet, çocuklara istismar olayları toplumların en önemli sorunlarının başında geliyor. Daha da kötüsü, günlük kaygılarla uğraşılırken bu tür olayların sıradanlaşması tehlikesi baş gösteriyor. Haberlerde bu olayların sadece “sayı” üzerinden değerlendirilmesi de, insani boyutunu arka plana itiyor. Olaylardan yola çıkılarak filmler yapılıyor, kitaplar yazılıyor, felsefeciler, eğitimciler, psikologlar çalışmalar yapıyor ama şiddet ve istismar durmuyor hatta artıyor.

 

Sorunun önemini bir kez daha dile getirmekle yetinmeyerek, çözümü için yola çıkan Kadın Gücü Derneği Bayraklı Şube Başkanı Songül Gök, “Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Hayır” konulu çalıştayın gerçekleşmesini sağladı. Siyasi parti ve sivil toplum temsilcilerini, kamu kurumlarının yetkililerini, akademisyenleri, yerel yöneticileri, gazetecileri ve hukukçuları bir araya getiren ve iki gün süren çalıştaydan çıkan sonuçlar, şiddet ve istismarın korkunç yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. Katılımcılar, daha etkin ve somut çalışmalar yapılması konusunda birleştiler. Bu konuda devletin yanı sıra tüm kurumların ve hatta bireylerin de çaba göstermelerinin şart olduğunu belirlediler. Detaylı bir rapor olarak hazırlanacak çalıştayın notları bile, sorunun ne derece vahim olduğunu ortaya çıkardı.

 

Çözüm için ortaklaşa mücadelenin şart olduğunu belirten Kadın Gücü Derneği Bayraklı Şube Başkanı Songül Gök, “Farkındalık arttıkça cesaret de artıyor, sadece kadınların mücadelesi yetmiyor, erkekler de farkında olmalı. Bu amaçla; sosyal medya etkin kullanılmalı. Hizmetiçi eğitimler interaktif olmalı. Kurumlar arası İşbirliği yapılmalı. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri hobi olmaktan çıkarılmalı. Kanunlardaki cinsiyete dayalı ögeler değiştirilmeli. Yasal değişimlerin takipçisi olunmalı. İlkokuldan itibaren bireyler eşitlikçi cinsiyet ile yetiştirilmeli. Kadın insan hakları eğitimleri yaygınlaştırılmalı. Halk eğitim merkezlerinde kurslar verilmeli. Kamu personeli cinsiyet eşitliği ve insan hakları konusunda eğitilmeli. Rehabilitasyon hizmetlerine yönelik alt yapı olmalı. Sadece şiddet görene değil şiddeti uygulayan da eğitimden geçirilmeli. İşverenlere (Ticaret odası ve sanayi odaları işbirliği ile) eğitimler verilmeli. Bildirimler konusunda toplumsal farkındalık yaratılmalı bilinç arttırılmalı. 3. sayfa haberleri ve görseller azaltılmalı. Filmler şiddeti kanıksatıyor, şiddet reyting kaygısı ile sunuluyor.  Mağdur daha suçlu konumda görünebiliyor. Cezalar şikayete bağlı olmamalı. Yerel yönetimlerin bu konuda farkındalık yaratacak etkinlikler ve uygulamalar yapmaları gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitimi müfredata eğitim almalı. Kurumların koordinasyonları arttırılmalı,  STKl’arın da olduğu kurullar oluşturulmalı. ŞÖNİM’ler kuruldu ama ne yapıldığı belli değil. Kadınların istihdamı ve ekonomik özgürlüğü sağlanmalı. Yapılan etkinlikler ve faaliyetler duyurulmalı” dedi.

 

 

Çalıştaya; E.Ü. Prof. Dr. Aynur Uysal, Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timur Demirbaş, Dr. Candide Şentürk, İzmir Tabip Odası’ndan Prof. Dr. Serpil Salacin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Katip Çelebi Üniversitesi'nden Doç. Leyla Baysan Arabacı, İzmir Barosu’ndan Av. İlke Erol, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nden Saadet Özkan ve Yücel Ceylan panelist olarak katılırken acil önlemler alınması konusunda birleştiler.

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Kadına, Şiddet, ve, Çocuk, İstismarına, Hayır,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı