Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 14:26 Bu haber 1109 kez okundu
 
Kadınlar huzur ve barışı mayalayabilir
BORNOVA Haberi


Kadınlar huzur ve barışı mayalayabilir

 

​ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi Bornova Kadın Kolları Başkanı İrem Kıyak, kadınların yaşadığı sorunları ve partisinin kadına bakış açısını değerlendirdi.

 

Saadet Partisi Bornova Kadın Kolları Başkanı İrem Kıyak, hayata dair güzel şeylerden bahsetmek isterken yine sorunlardan ve acılardan sözetmek zorunda kaldıklarını söyledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan SP’li Kıyak, kadınların vahşi kapitalist ekonominin adaletsiz çalışma şartlarına mahkûm olduğunu kaydetti. İstismarın en acısını yaşayan kadınların uğradığı şiddetin siyasal, hukuksal, sosyal düzenlemelere rağmen her geçen gün artarak binlerce can aldığını vurgulayan Kıyak, töre cinayetleri ile çocuk yaşta zorla yaptırılan evliliklere dikkat çekti.

 

İrem Kıyak, “Kocaeli’nde daha 17 yaşındayken öldürülen Ecem Balcı için bir araya geldik. Çünkü anneyiz. Sakarya’da karnındaki bebeği, elindeki çocuğuyla katledilen, bu millete Suriye’den emanet gelen, ama emanete sahip çıkamadığımız Emani için bir araya geldik. Çünkü kardeşiz. Bugün Helin Palandöken için, 3 yaşındaki yavrunun hakkını sormak için, ismini sayamadığımız öldürülen kardeşlerimiz için bir araya geldik. Çünkü insanız. Onlar bizim kardeşimiz. Ablamız. Evladımız. Annemiz. Ve bizler onların hakkını aramak, adalet istemek için buradayız. Biz, küçük yaşta zorla evlendirilen çocuklarımız için buradayız. Biz, bir evladı askerde, bir evladı dağda olan annemizin çaresizliği için buradayız. Biz, ağır ekonomik şartlar altında ezilen kadınlarımız için buradayız.” ifadelerini kullandı.

 

Batının dayattığı çözümsüzlük getiren uygulamalar yerine mağduriyetleri giderecek adalet kavramının öncelenmesi gerektiğini belirten Saadet Partisi Bornova Kadın Kolları Başkanı Kıyak, “Kadının, aile ve toplumsal hayattaki yerine ait zihniyetin inancımızın ve medeniyetimizin bildirdiği referanslar çerçevesinde değişmesi sorunların çözümünü sağlayacaktır. Tüm farklılıklarımıza rağmen ellerimizi tutabiliriz. Yarınlarımız için önyargılarımızı bir kenara bırakabiliriz. Kadınlar olarak önce biz, huzur ve barışı mayalayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Saadet Partisi Kadın Kolları üyeleri, karanfil hediye ettikleri kadınların gününü kutladı.

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Kadınlar, huzur, ve, barışı, mayalayabilir,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı