Haber Detayı
24 Kasım 2018 - Cumartesi 10:01 Bu haber 621 kez okundu
 
Öğretmenler gününüz kutlu olsun…
GÜNDEM Haberi


Öğretmenin, toplumda önemli bir yeri vardır. Çocuk ve geçlerimizin bedensel, bilişsel, duygusal ve toplumsal yönden sağlıklı gelişim göstermelerinde anne ve babalarından sonra en etkili kişi, öğretmendir.

Her bireyin bilinçli bir yurttaş haline gelmesini, kendi ilgi ve yeteneklerine uygun bir işe ya da mesleğe hazırlanmasını, özellikle öğretmen sağlamaktadır. Çocuklar ve gençler, kendilerini, dünü ve bugünü, öğretmenin yardımıyla tanıyarak geleceğe hazırlamaktadırlar. Kendilerini, ülkemizin ve öteki ülkelerin insanlarını sevmeyi; herkesin her türlü hakkına saygı göstermeyi de öğretmenin etki ve katkılarıyla öğrenmektedirler.Öğretmenin, bu zor görevi tam anlamıyla yerine getirecek biçimde yetiştirilmesi ve sürekli geliştirilmesi gerekmektedir. Öğretmenler Günü de bu amaca katkıda bulunmaktadır. Gerçekleştirilen etkinliklerle günün öneminin kavranmasına ve amaçlarına ulaşılmaya çalışılmaktadır. 

 

Türkiye’de 1981'den beri, her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

 

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.

Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

 

Öğretmenler gününde Tüm öğretmenlerimizin gününü kutlarım,canım babam İslam Keser i de  rahmetle anıyorum.

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Öğretmenler, gününüz, kutlu, olsun…,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı