Haber Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 15:14 Bu haber 360 kez okundu
 
Seçim yasakları YSK tarafından açıklandı.
GÜNDEM Haberi


Seçim yasakları YSK tarafından açıklandı. Seçim yasakları eğlence mekanlarının açılış kapanış saatlerinden düğünlere kadar geniş bir yelpazede etkili olacak. 31 Mart seçim yasakları kapsamında seçim günü; kahveler ve kahvehaneler kapalı mı. İşte seçim yasakları 2019.

Seçim yasakları 30 Mart Cumartesi günü saat 18:00'de başlayacak. Bu saatten itibaren hiçbir yayın ve yayım organında propaganda yapılamayacak. Yasaklar başladıktan sonra, resmi hizmete mahsus araçlar kullanılamayacak. Seçim bürolarının faaliyetleri sona erecek. Oy verme günü her tülü yayın organında 18 ila 21 arası seçim sonuçlarıyla ilgili tahmin yapılamayacak. Sadece YSK'nın tebliğlerine yer verilebilecek. 31 Mart Saat 21:00'den sonra da tüm yayınlar serbest olacak. Fakat YSK'nın talebiyle yayın saati geri ya da ileri alınabilecek.

 

Seçim yasakları ile ilgili detaylar, seçime kısa bir süre kala vatandaşların yakın takibinde. 31 Mart yerel seçimleri Yüksek Seçim Kurulu, YSK tarafından açıklandı. Esnaflar ve seçim günü plan yapacakların gündem maddeleri arasında, seçim yasakları ile ilgili önemli sorular yer alıyor.

Bu soruların başında ise, 31 Mart yerel seçim günü kahvehane, kıraathane ve internet kafeler kapalı mı? sorusunun cevabı yer alıyor. Peki; seçim günü kahvehaneler kapalı mı? İşte, YSK 2019 seçim yasakları.

 

 

SEÇİM GÜNÜ KAHVELER KAPALI MI?

 
 
Videoyu Oynat

 

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

 

31 Mart seçimlerinde oy verme işlemi yurdun doğu kısmında saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona erecek. Batıda illerinde ise oy verme işlemi saat 08.00’de başlayıp, saat 17.00’de sona erecek.

 

Dolayısıyla seçim günü; kahvehane, kıraathane ve internet kafeler doğu illerinde saat 07.00 – 16.00 arasında, batı illerinde ise saat 08.00 – 17.00 arasında kapalı olacak.

 

Ayrıca seçim günü sabah saat 06:00'dan gece saat 24:00'e kadar alkollü içki satılmayacak ve servis edilmeyecek. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. Alkol satışı ve servisi gece saat 24.00’e kadar yasak olacak.

 

DÜĞÜNLER 18.00'DEN SONRA

 

Oy verme günü düğünler seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra yapılabilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinde belirtilen silah taşıma köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Oy verme günü radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.

Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

 

 

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Seçim, yasakları, YSK, tarafından, açıklandı.,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı