Haber Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 10:15 Bu haber 758 kez okundu
 
Turizm sektörünü erken seçim vurdu!
EKONOMİ Haberi


Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, seçimlerden en çok turizm cenneti olan ilçelerinin etkileneceğini düşündüklerini söyledi.

 

Veysi Öncel, “Çeşme olarak genellikle yerli turiste çalıştığımız için en çok etkilenecek olan bölgeyiz. Seçimlerin yaz sezonunda yapılması, elbette bize darbe vuracaktır. Antalya ve buna benzer yerler yabancı turist ağırlıkla çalışır. Seçimlerden dolayı zarar göreceğiz, üniversite sınavlarının olması, seçimin ikinci tura kalması durumunda en erken 8 Temmuzʹdan sonra sezonun açılacağını işaret eder. Dört gözle beklediğimiz turizm sezonu, ancak temmuzda başlayacaktır. Ağustos ayı olarak düşünülen seçim takviminin geriye alınması ise yine de bir teselli kaynağımız oldu” dedi. Öncel, kampanyalarla zararlarını kapatmaya çalışacaklarını vurguladı.

 

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise kampanyalarla şu ana kadar otelciler olarak 4 milyondan fazla erken rezervasyon yaptıklarını, hedeflerinin ise 6 milyon olduğunu belirterek, şöyle konuştu:“Hedeflerimizi yüzde 70 oranında gerçekleştirdik zaten. Seçimlerden dolayı iptaller olabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca 24 Haziranʹda sezon tam olarak açılmadığı için de iç pazarda bir etkilenme olmayacaktır. Bu sene turizm sezonu çok iyi olacak gibi görünüyor. Seçimlerden önce Ramazan Bayramıʹnın da olması seçim öncesi turizmciler için iyi gelecektir. Seçimler açıklandığından beri de iptal haberleri hiç gelmedi.

24 Haziran tarihinin turizm sezonu düşünülerek alındığına inanıyorum, bu nedenle de teşekkür ediyoruz.” Mehmet İşler ayrıca, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ise insanların önceki seçimlerde olduğu gibi rezervasyonları iptal ettirmek yerine seçime gitmeyeceklerini düşündüğünü de ifade etti.

 

2. TURA KALIRSA İPTALLER OLUR. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ege Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Hakkı Karadeveci de, “Tatil programlarında iptaller olacaktır. Süreç olarak erteleme yapacağız, otellerle ödeme konuşmalarımız olacak. İster istemez sektörümüzü seçimler etkileyecek. İptallerde ise paraları geri alabileceğimizi düşünüyoruz. Seçimlerin olumlu bir etkisi olamayacaktır iç turizm açısından. Herkesin gezi programlarını etkiler. Gelişen durumlara göre bizler de değerlendirmeler yapacağız” diye konuştu.

 

TÜRSAB Akdeniz Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Hakan Şahin ise “İptaller olacağını düşünmüyorum. Ancak iç turizmi etkiler. Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda yüzde 40 oranında bir etkilenme olacaktır. Ancak bu etkilenmenin Antalya bölgesinde çok büyük oranda yaşanacağını düşünmüyorum” dedi. Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı Tacettin Özden, seçim tarihi olan dönemde rezervasyonların iyi olduğunu, otellerde yüzde 20 ile yüzde 50 arasında Türk tatilcinin erken rezervasyon yaptırdığını söyledi. Özden, “Sezonla ilgili rezervasyonlar iyiydi. Seçim tarihinin açıklanmasından sonra şu ana kadar iptal yok, sadece tarih değiştirme talepleri geliyor” diye konuştu..

sözcü com.tr

Kaynak: Editör: Onur KESER
 
Etiketler: Turizm, sektörünü, , erken, seçim, vurdu!, ,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı