Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 10:21 Bu haber 986 kez okundu
 
Ye Balığı Yakala Başarıyı
EĞİTİM Haberi


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, çocukların balık yeme alışkanlıklarının artırılması amacıyla “Ye Balığı Yakala Başarıyı” isimli bir proje gerçekleştirdi. İlkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan projede uzman personel çocukları hem eğlendirdi hem de “Balığın Beslenmedeki Önemi” ile ilgili bilgiler verdi.

Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla gerçekleşen projenin 2 gün süren eğitim aşamasında Suphi Koyuncuoğlu ve Bornova Anadolu Lisesinde, 21 farklı okuldan toplam 1000 öğrenciye yönelik eğlenceli sunumlar gerçekleştirildi. Eğitimlerin ardından bütün öğrencilere birer sırt çantası hediye edildi.

Projenin bir sonraki aşamasında Bornova Yeşilçam Şehit Musa Can İlkokulu’nda 1500 kişilik balık-ekmek ikramı yapıldı.

Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, GTHB İzmir İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Levent Özkan ve İlçe idare amirlerinin katılımıyla gerçekleşen ikram gününde balığın insan sağlığı ve beslenmesi üzerindeki etkisine dikkat çekildi.

İkram gününde konuşan Kaymakam Mustafa Gündoğan balığın beslenmede tartışılmaz önemi olduğunu vurguladı ve beslenme alışkanlığının çocuk yaşta edinildiğini belirterek ilkokullara yönelik düzenlenen proje çalışmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

Projenin hazırlayıcı ve yürütücü şube müdürü olarak bir açıklama yapan Levent Özkan, Türkiye’de kişi başına düşen yıllık balık tüketiminin istenilen seviyelerde olmadığını söyledi. Bu tüketimi artırmaya yönelik olarak projeye başladıklarını belirten Özkan, “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu değerli besin kaynağının daha çok kullanılması için eğitime çocuklardan başlayalım istedik. Çok da güzel tepkiler aldık. Balık tüketiminin özendirilmesi için çalışmalarımızı daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. ” diye konuştu. Özkan, projeye destek olan kişi ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Kaynak: Editör: Ceyhan KESER
 
Etiketler: Ye, Balığı, Yakala, Başarıyı,
Haber Videosu
Yorumlar
BORNOVA GAZETESİ

YAZARLAR
Haber Yazılımı